Lokálne vysielanie v SR

Lokálna televízia, podľa zákona 264/2022 o mediálnych službách je držiteľom autorizácie pre lokálne televízne vysielanie. Zároveň vysielané programy sú zamerané na miestne informačné prostredie alebo zdroje a na spoločné záujmy, ktoré vytvárajú a prehlbujú vnútorné väzby akéhokoľvek spoločenstva a vedú k udržiavaniu pocitu identity so spoločenstvom.

Z právneho hľadiska sú všetky lokálne televízie súkromné podniky. Duálny systém pozná totiž iba verejnoprávnu alebo súkromnú televíziu, pretože všetky by mali byť nezávislé od politiky. Na Slovensku však máme aj „súkromné“ televízie vo vlastníctve miest a obcí, z toho dôvodu je ich potrebné členiť na nezávislé súkromné a radničné televízie.

Zoznam autorizovaných subjektov vedie regulačný orgán Rada pre mediálne služby. Z celkového počtu je veľká časť kanálov už neaktívna.

  • Aktívna televízia má spĺňať tri podmienky zároveň:

    1. mať lokálnu autorizáciu,
    2. redakčne pripravovať programy zamerané na lokálnu komunitu,
    3. vysielať cez poskytovateľov retransmisie.

    Neaktívne televízie sú:

    1. nemajú lokálnu autorizáciu,
    2. televízie, ktoré nie sú v sieti distribútorov signálu ( sú iba na YT),
    3. nevyrábajú program pre miestne publikum, alebo iba príležitostne.

    Zvykom je totiž označovať pojmom „televízia“ čokoľvek iné: videoportály, YT kanály, alebo vlastnú video tvorbu na sociálne siete. Za aktívnu lokálnu televíziu sa nedá  považovať  držiteľ autorizácie, ktorý nevysiela (publikovanie na internet nie je TV vysielaním), nevyrába pravidelné redakčné programy a má všeobecnú (celoplošnú) autorizáciu.

Momentálne je na Slovensku 41 autorizovaných lokálnych kanálov, z ktorých len 25 je aktívnych. Nezávislým televíziami patrí 14 autorizácií, z toho iba osem je aktívnych. Radničným televíziám patrí 27 autorizáciu a z toho je aktívnych sedemnásť.

Nezávislé súkromné kanály

Nezávislé televízie sú obchodné spoločnosti, ktoré nemajú majetkovú účasť štátu alebo samosprávy,  v súlade s princípom duálneho vysielania. Financované sú z vlastnej činnosti, reklamy a niektoré sú ešte čiastočne podporované objednávkami zo samosprávy.

    1. TV Bratislava
    2. TV SEN
    3. TV Nitrička
    4. ATV Žiar nad Hronom
    5. TV Levoča
    6. TV Centrál Nitra
    7. TV7 Prešov
    8. TV Moldava
    1. TV Pohoda ( obmedzená výroba)
    2. TV Vita
    3. TV Rimava
    4. Krupinská TV
    5. TV Kežmarok oznámila prerušenie vysielania.
    6. SMT síce vysiela, no obsah dodáva mesto, preto by mala patriť medzi radničné televízie.

Radničné kanály

Radničné televízie fungujú ako komunálne podniky, založené obcou alebo mestom. Vytvárajú podobný obsah ako nezávislé súkromné stanice, líšia iba spôsobom financovania a mierou slobody prejavu. Sú plne financované z verejných zdrojov.

    1. MTT Trnava
    2. TVR Ružinov
    3. TV Pezinok
    4. Hlohovská TV
    5. NZTV Nové Zámky
    6. TV Liptov
    7. TV Dolný Kubín
    8. Humenská TV
    9. Dunajskostredská TV
    10. Bardejovská TV
    11. TV Reduta Spišská Nová Ves
    12. TV Poprad
    13. TV Banská Štiavnica
    14. TV Mistrál Michalovce
    15. TV Levice
    16. TV Rožňava
    17. TV Turiec
    1. Bánovské TV vysielanie
    2. Mestská TV Ružomberok
    3. Mestská TV Komárno
    4. TV Trenčianske Teplice
    5. Turzovská TV
    6. Gúta TV Kolárovo
    7. Mestská TV Partizánske
    8. Devínskonovoveská TV
    9. NTV Nesvady

Lokálne televízne vysielanie na Slovensku je dôležitým zdrojom informácií pre komunity, avšak čelí vážnym výzvam, ktoré ohrozujú jeho budúcnosť. Všetky lokálne televízie pokrývajú iba približne 30 % populácie Slovenska, pričom veľká časť krajiny zostáva v tzv. „informačnej púšti“. Lokálne televízie poskytujú aktuálne spravodajstvo, kultúrny a športový obsah, čím posilňujú regionálnu identitu a podporujú verejnú diskusiu.

Problémom je ich politická závislosť a financovanie. Väčšina nezávislých lokálnych televízií čelí nedostatku verejnej a štátnej podpory, čo obmedzuje ich schopnosť produkovať kvalitný obsah a postupne zanikajú. Naopak, tzv. „radničné televízie“ sú financované mestami a obcami, čo často vedie k ich politickému ovplyvňovaniu a znižuje dôveryhodnosť ich obsahu. Navyše sú tieto vedené chaoticky, bez pravidiel a často nehospodárne.